W chwili zawarcia związku małżeńskiego, o ile wcześniej nie została zawarta „intercyza”, między małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że większość majątku zgromadzonego po ślubie (poza majątkiem osobistym) należy w równym stopniu do obojga małżonków. Sprawy jednak komplikują się, gdy dochodzi do rozwodu i konieczny jest podział majątku. Te postępowania należą do bardzo emocjonalnych i trudnych.Nasze doświadczenia wskazują jednak, że rozdzielność majątkową można ustanowić bez zbędnych emocji, a majątek podzielić z korzyścią dla siebie i swoich bliskich.
Majątek wspólny małżonków stanowią dobra materialne, które zostały zgromadzone w trakcie trwania małżeństwa. Mogą to być nieruchomości, samochody, urządzenia, sprzęty AGD i RTV. Wszystkie nieruchomości i ruchomości są wspólne, nawet jeżeli zapłacił za nie tylko jeden z małżonków. Wyjątek stanowią spadki, darowizny, odszkodowania i korzyści majątkowe tytułem praw autorskich, a także dobra materialne zgromadzone przed zawarciem małżeństwa – wszystko to składa się na majątek osobisty jednego z małżonków. Wspólnotę majątkową można dowolnie rozszerzać lub ograniczać. Można to zrobić za pośrednictwem małżeńskiej umowy majątkowej, czyli „intercyzy”. Jeżeli małżonkowie dysponują takim dokumentem, to podział majątku musi uwzględniać zawarte w nim postanowienia. Intercyzę można sporządzić w dowolnym momencie trwania małżeństwa.
Według polskiego prawa udziały małżonków w majątku są równe, ale od tej reguły są wyjątki. Sąd może zmienić procentowy udział w majątku na wniosek jednej ze stron. W takim wniosku należy wskazać, że istnieją ku temu ważne przesłanki. Można zaliczyć do nich lekkomyślny tryb życia, uzależnienie od hazardu, ryzykowne inwestycje czy uporczywe unikanie powiększania majątku wspólnego. Taka sytuacja jest również możliwa, jeżeli wkład w majątek wspólny małżonków nastąpił w wyniku ograniczenia majątku osobistego, np. jeden z małżonków sprzedał odziedziczoną nieruchomość, by wyremontować dom, który zakupił wspólnie z drugim małżonkiem. Wnioskując o nierówny podział majątku należy pamiętać o zgromadzeniu dowodów.
Jeśli polubowne załatwienie sprawy jest niemożliwe, należy skierować sprawę do sądu, którzy może podzielić majątek poprzez:
Należy pamiętać o tym, że sprawy o podział majątku są naznaczone ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Małżonkowie bardzo często kłócą się o rzeczy o niewielkiej wartości, np. o zastawę stołową lub żarówki. Z tego powodu najlepszą opcją jest zatrudnienie adwokata lub radcy prawnego, który wesprze Państwa na każdym etapie postępowania – począwszy od mediacji, aż po złożenie pozwu i zastępstwo procesowe. Właśnie takie usługi realizujemy w naszej Kancelarii i chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.
Podział majątku po rozwodzie jest możliwy na drodze ugody. Taką ugodę można zawrzeć zarówno przed notariuszem, jak i przed sądem (w formie umowy majątkowej z drugim małżonkiem). Taka umowa nie może być sprzeczna z zasadami życia społecznego. Oznacza to, że nie może być zawarta pod wpływem groźby, szantażu lub nieświadomości jednego z małżonków. Korzyści z tego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim pozwala ono na skrócenie procesu i uniknięcie wielu przykrych emocji. Zanim jednak zdecydują się Państwo na zawarcie ugody w sprawie o podział majątku, zalecamy konsultację z prawnikiem, który przeanalizuje treść umowy i wynegocjuje dla Państwa korzystne warunki.